- För vårdnadshavare till barn
- För vuxna med funktionsnedsättning
- För barn och ungdomar
- För barn - Superhjälten Undra
- Det här gör habiliteringen
- Hitta din kurskatalog
- Kurskatalog - kurser, grupper, föreläsningar
- Webbkurser
- Din upplevelse av habiliteringen
- Resor till habiliteringen
- Videomöte och telefonsamtal
- Tolk
- Din habilitering
- Kurskatalog - kurser, grupper, föreläsni...
- Befintlig sida: Adhd och autism i kombination - en kurs ...
Adhd och autism i kombination - en kurs för föräldrar
Föreläsning för föräldrar till barn med autism och adhd/add 5-17 år. Har du gått en grundkurs om autism på Kurs- och kunskapscenter, eller Adhd-centers grundkurs, kan du ta del av detta tillfälle för att komplettera med kunskap om adhd/add respektive autism.
Det är vanligt att barn och ungdomar med autism även har adhd/add. Har du gått en grundkurs om autism på Kurs- och kunskapscenter, eller Adhd-centers grundkurs, kan du ta del av detta tillfälle för att komplettera med kunskap om adhd/add respektive autism. Vi tar upp vad som utgör svårigheterna med respektive diagnos och hur det påverkar individen.
Villkor för att delta vid kurstillfället:
· Du har gått en grundkurs om autism eller adhd för föräldrar.
· Barnet eller ungdomen har både en fastställd autism OCH en adhd/add-diagnos
Omfattning:
1 träff på 3 timmar
Anmälan
För att kunna anmäla dig behöver du ha fått inloggningsuppgifter från Habiliteringens kurs- och kunskapscenter. Det får du efter att du eller en annan vårdnadshavare har deltagit på vår Välkomstinformation.
Den som deltar ska också ha gått någon av våra grundkurser om autism.
Om du inte har inloggningsuppgifter, kan du läsa mer om hur du ansöker till Habiliteringens kurs- och kunskapscenter här.