Adhd och autism i kombination - en träff för föräldrar

  • Habiliteringens kurs- och kunskapscenter

Föreläsning för föräldrar till barn med autism och adhd/add 5-17 år.

Det är vanligt att barn och ungdomar med autism även har adhd/add. Den här föreläsningen handlar om vad som är gemensamt med de här två sätten att fungera och vad som är speciellt för diagnoserna tillsammans. Ett syfte med kurstillfället är också att föräldrar ska få möjlighet att byta erfarenheter med varandra. 

Villkor för att delta vid kurstillfället:

  • Du har gått en grundkurs om autism eller adhd för föräldrar
  • Barnet eller ungdomen har både en fastställd autism OCH en adhd/add-diagnos

Omfattning:

1 träff på 3 timmar

Anmälan

För att kunna anmäla dig behöver du ha fått inloggningsuppgifter från Habiliteringens kurs- och kunskapscenter eller Adhd-center. Det får du efter att du eller en annan vårdnadshavare har deltagit på en Välkomstinformation. 

Den som deltar ska också ha gått en grundkurs på Habiliteringens kurs- och kunskapscenter eller Adhd-center.

Om du inte har inloggningsuppgifter, kan du läsa mer om hur du ansöker till  Habiliteringens kurs- och kunskapscenter här.

När du går till anmälan skickas du vidare till vårt anmälningssystem Ping pong.

HabiliteringHH, Stöd till anhöriga för det egna måendet, Autism, Barn, Habiliteringens kurs- och kunskapscenter, 0-6 år, 7-17 år, KKC barnteamet, Förälder