- Kurskatalog
- Aktuella kurser i datumordning
- Befintlig sida: Problembeteende och samarbete med habili...
Problembeteende och samarbete med habiliteringen - föreläsning
Den här föreläsning riktar sig till dig som arbetar med en vuxen person med en funktionsnedsättning och där det finns problembeteenden.
Föreläsningens syfte är att du som personal ska få exempel på strategier och verktyg för att minska och förebygga problembeteenden. Avsikten är också att informera om hur samarbete sker med habiliteringen för att tillsammans kunna planera vilket stöd som behövs för att bemöta och hantera olika former av problembeteenden hos personen du arbetar med.
Ämnen vi tar upp är:
- Problembeteendens funktion
- Riskfaktorer för problembeteende
- Hur man kan minska problembeteenden
- Samarbete med habiliteringen
Föreläsningen är ca två timmar med paus.
För att delta behöver personen du arbetar med ha kontakt med ett habiliteringscenter inom Habilitering & Hälsa.
Datum och tid
Fredag 17 oktober, kl 10.00-12.00
Plats
Habiliteringscenter Linde vuxna
Veterinärgränd 2
För frågor
Kontakta mottagningen via Alltid Öppet eller telefon 08-123 358 50
Intresseanmälan
Om du är intresserad av att delta, ta kontakt med ditt habiliteringscenter inom Habilitering & Hälsa för att få mer information om deltagande.
Om du inte har kontakt med ett habiliteringscenter, börja med att skriva en anmälan om habilitering.