- Kurskatalog
- Kurser och grupper i bokstavsordning
- Befintlig sida: Samtalsgrupp för föräldrar till en vuxen...
Samtalsgrupp för föräldrar till en vuxen person med autism
För föräldrar till vuxna med autism (utan samtidig intellektuell funktionsnedsättning). Det här är en samtalsgrupp som träffas sex gånger. Varje träff har ett tema med information och därefter samtal för att dela erfarenheter.
Varje träff är strukturerad med en agenda och ett tema:
- Att få diagnos
- Kommunikation och det sociala livet
- Föräldrarollen när barnet blir vuxet
- Att ta hand om mig själv
- Framtiden
- Hur jag kan gå vidare
Träffarnas fokus är att dela erfarenheter för att kunna få stöd och förståelse från andra i en liknande situation. Du får också tips och råd som kan underlätta i vardagen.
Gruppledarna inleder med information och introduktion av aktuellt tema. Därefter följer diskussioner i små eller större grupper. Du får ett material att läsa hemma. När vi ses kan frågor om det man läst tas upp i gruppen och med gruppledarna. Samtalen kan till exempel handla om egna känslor och reaktioner på diagnosen eller hur kommunikationen mellan dig och ditt barn fungerar. Det finns också möjlighet att diskutera och få information om stöd från samhället och hälso- och sjukvården.
Gruppen leds av kurator och psykolog med erfarenhet av att möta vuxna med autism och deras närstående.
Inför start tar vi kontakt med alla deltagare för en kort telefonintervju.
Information om Samtalgrupp för föräldrar som pdf
Intresseanmälan