Bemöta barns oro vid adhd och autism

  • Webbkurs på habiliteringscenter och Habiliteringens resurscenter

I den här webbkursen får du som är förälder kunskap om hur du kan hjälpa ditt barn att hantera oro och rädsla.

Det är vanligt att barn med autism och/eller adhd känner ängslan och bygger upp en rädsla för olika situationer. Den här webbkursen ger dig verktyg och strategier för att hjälpa ditt barn att hantera sin rädsla och oro. Den vänder sig till dig som är förälder till ett barn som är 5–17 år och har autism och/eller adhd.

Kursen består av tre delar som tar ungefär en timme var och du gör en del i veckan. Mellan varje del får du öva praktiskt genom att tillämpa olika strategier. 

Information om kursen som pdf

Anmälan

Om du har kontakt med ett habiliteringscenter inom Habilitering & Hälsa, anmäler du intresse att gå kursen där. 

Om du inte har kontakt med något habiliteringscenter kan du anmäla dig här på webben. Du behöver ha mobilt BankID eller Freja ID för att anmäla dig.

Om ditt barn bara har adhd kan du gå kursen hos Adhd-center.

HabiliteringHH, Hälsa och levnadsvanor, Autism, Adhd/add, Barn, Vuxen med funktionsnedsättning, Adhd-center, Habiliteringscenter Haninge barn, Habiliteringscenter Brommaplan barn, Habiliteringscenter Flemingsberg barn, Habiliteringscenter Järva barn, Habiliteringscenter Liljeholmen barn, Habiliteringscenter Sollentuna barn, Habiliteringscenter Söderstaden barn, Habiliteringscenter Södertälje barn, Habiliteringscenter Mörby barn , Webbkurs, 0-6 år, 7-17 år