- Kurskatalog
- Aktuella kurser i datumordning
- Befintlig sida: Mindfulness för vuxna med autism – MBSR,...
Mindfulness för vuxna med autism – MBSR
I den här kursen lär du dig olika meditationsövningar och lättare yoga för att hantera stress och oro. Övningarna är anpassade för personer med autism utan intellektuell funktionsnedsättning. Kursen består av nio träffar.
Kursen pågår under nio veckor med en träff i veckan. Varje träff varar 2,5 timme förutom en gång då det är 4,5 timme. Det är fem till tio deltagare.
Målet är att du efter kursen ska kunna göra övningarna regelbundet på egen hand för att minska din upplevelse av stress.
Kursen bygger på metoden ”Mindfulnessbaserad stressreduktion” (MBSR).
För att delta behöver du:
- vara 18 år eller äldre
- ha en diagnostiserad autism utan intellektuell funktionsnedsättning
- ofta uppleva stress i vardagen
- inte ha allvarlig psykisk ohälsa
- kunna delta i grupp.
När du anmält intresse blir du kallad till ett möte. Då får du veta mer om kursen och vi bedömer om det är en kurs som passar dig.
Information om Mindfulness för vuxna med autism som pdf
Datum och tid
Torsdag 26 november 09.00-11.30
Torsdag 3 december 09.00-11.30
Torsdag 10 december 09.00-11.30
Torsdag 17 december 09.00-11.30
paus
Torsdag 14 januari 09.00-11.30
Torsdag 21 januari 09.00-11.30
Torsdag 28 januari (lång dag, 09.00-13.30) OBS! längre tid
Torsdag 4 februari 09.00-11.30
Torsdag 11 februari 09.00-11.30
Plats
Habiliteringscenter Mörby vuxna
Svärdvägen 11, plan 3, Danderyd
För frågor
08-123 358 16
Vi kan tyvärr inte ha tolk på den här kursen.
Intresseanmälan
Om du är intresserad av att delta, ta kontakt med ditt habiliteringscenter inom Habilitering & Hälsa för att få mer information om deltagande.
Om du inte har kontakt med ett habiliteringscenter, börja med att skriva en anmälan om habilitering.