- För vårdnadshavare till barn
- För vuxna med funktionsnedsättning
- För barn och ungdomar
- För barn - Superhjälten Undra
- Det här gör habiliteringen
- Hitta din kurskatalog
- Kurskatalog - kurser, grupper, föreläsningar
- Webbkurser
- Din upplevelse av habiliteringen
- Resor till habiliteringen
- Videomöte och telefonsamtal
- Tolk
- Din habilitering
- Kurskatalog - kurser, grupper, föreläsni...
- Befintlig sida: Problematisk skärmtid, på HC Haninge 30/...
Problematisk skärmtid
En föreläsning om hur du som förälder eller annan närstående kan hantera problematisk dator- och mobilanvändning hos barn och ungdomar med autism, 7-17 år.
Hur kommer det sig att många barn och ungdomar med autism dras till dataspelens värld? Vad är det som lockar dem? När finns det en risk att ett barn utveckla problematiska spelvanor? Som förälder kan det vara svårt att veta hur man kan hantera situationen. Och vad kan du göra som förälder om du tycker att ditt barn spelar för mycket.
Vi pratar om vad som händer i hjärnan när man spelar dataspel. Och vilka effekter som kan göra oss beroende och spelande destruktivt. Vi tar också upp hur man kan motivera till andra aktiviteter, både i skolan och på fritiden.
Föreläsningen är två timmar med en kortare paus. Det är 10-20 deltagare.
För att delta behöver du ha haft ett första besök på ett habiliteringscenter och gått en grundkurs om autism inom Habilitering & Hälsa, 6-12 timmar.
Om du inte har det kan du läsa om hur ni ansöker här.
Om Problematisk skärmtid som pdf
Datum och tid
Torsdag 30 november, 15.00-17.30
Sista anmälningsdag
24 november
Plats
Habiliteringscenter Haninge barn
Handenterminalen 4, plan 8
För frågor
08-123 356 20
Intresseanmälan
Du kan anmäla intresse här på webben om du har ett Bank-ID. Om du inte har det kan du ringa till oss istället.
Du anmäler dig på knappen nedan i vårt anmälningssystem Ping pong.