Hoppa till avdelningsmenyn

Hoppa till innehållet

Stäng fönstretStäng fönstret
Skriv ut sidanSkriv ut

Kalendarium

Grundläggande kunskap om vad AKK är och hur man på bästa sätt kommunicerar med och bemöter en person som använder någon form av AKK.

< tillbaka

Forum Funktionshinder: Kommunikation och AKK – alla har rätt till en bra kommunikation

FULLTECKNAD!
MÅLGRUPP: Yrkesverksamma
DATUM & TID: 6/3, 2012. Kl 9.00-15.00

FULLTECKNAD!

En förutsättning för mänskliga relationer är att kunna kommunicera. Många har av olika anledningar svårt att kommunicera med tal och behöver då andra sätt att uttrycka sig och ibland stöd för att förstå vad andra säger. Det kallas för AKK, Alternativ och kompletterande kommunikation. Tecken eller symboler kan förstärka tal och skrift. Det finns också tekniska hjälpmedel.

Dagen ger grundläggande kunskap om vad AKK är och hur man på bästa sätt kommunicerar med och bemöter en person som använder någon form av AKK. Vi hoppas väcka intresse för att ta reda på mer och ge information om vart man kan vända sig för mer kunskap och stöd.

Riktar sig till: Yrkesverksamma
Tid: 6 mars, 9.00-15.00
Plats: Rosenlund, Tideliusgatan 12, Stockholm
Kostnad: 600:- exkl moms, kaffe för- och eftermiddag ingår, ej lunch
Ansvarig: Annika Malmström, 08-123 350 24, annika.malmstrom@sll.se
Sista anmälningsdag: 12 februari